Seotud tooted


Eesti keelesIn EnglishDeutch

 

 

 

Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühing (VENÜ)

koondab pensionieas inimesi, keda iseloomustab positiivne ellusuhtumine ja kes oma tegevuses lähtuvad põhimõttest – aktiivselt tegutsedes väärtustad oma elu, aidates teisi aitad iseend.

VENÜ alustas oma tegevust Eesti Heategevusfondi juures 1995. aasta oktoobris. Juba järgmise aasta veebruaris koliti põhjalikult renoveeritud kaunisse majja Kadriorus Jaan Poska tn. 15, kus tegutsetakse tänaseni. Tallinna linnalt kolmekümneks aastaks rendile saadud hoone oli saanud uue näo tänu meie headele sõpradele Saksamaal – Sozialwerk Berlin e. V. asutajale ja juhile Käte Tresenreuterile ning omanimelise kontserni omanikule Peter Dussmannile. Meie maja on Eesti ja Saksa vanemate inimeste koostöös sündinud päevakodu ja sellisena esimene Berliini eeskujul loodud eakate eneseabikeskus väljapool Saksamaad.

Kogu keskuse tegevus põhineb heategevusel ja vabatahtlikkusel. Paljud ühingu liikmed on võtnud endale ühe või mitu ülesannet, mida nad meelsasti täidavad. Just tegusad toimkonnad ja huvirühmad kujundavad keskuse ilme. Keskuses on nii oma kohvi- ja söögituba kui ka raamatukogu, siin toimetab nii toataimede ja aia kui ka küpsetajate toimkond. Ilma toimkondadeta ei saaks maja kuidagi hakkama. Lisaks tegutseb viiskümmend huvirühma, mida juhendavad oma ala suurte kogemustega asjatundjad. Kui toimkonnas olles rakendab ühingu liige end kaaslaste heaks, siis huviringis kaasa lüües leiab ta olulise enda tarbeks. Nädalakavasse mahuvad loengud, kohtumisõhtud, kontserdid, peod ning mitmed muud kaasahaaravad üritused, igale maitsele midagi meelepärast. Alaliselt on väljas näitused. Suve oodatumad ettevõtmised on aiapeod ja väljasõidud. Ka muredele saab leevendust siitsamast oma majast. Selleks on igaühele nõu ja jõuga abiks arstid, psühholoog, psühhoterapeut, raviminõustaja ja jurist.

Ühingu juures tegutseb ligi poolesajast vabatahtlikust koosnev tugiisikute toimkond, kes on toeks üksikuks jäänud Tallinna ja Harjumaa vanuritele nende kodudes ja hoolekodudes. Tugiisikute hoole all on ka rühm lapselapsi kasvatavaid vanavanemaid ja leski. Erilist tähelepanu pööratakse aga eelkõige oma ühingu liikmetele. Nende jaoks on sisse seatud nn SOS-teenistus, et vajadusel abi võimalikult kiiresti kohale jõuaks. 

Praegu kuulub ühingusse ligi 400 liiget, aga aastate jooksul on olnud meiega seotud umbes poolteist tuhat eakat. Iga päev külastab maja sadakond inimest. Keskus on avatud kõigil nädalapäevadel kella üheksast ennelõunal kuni kella kuueni õhtul, ka nädalavahetustel ja riigipühadel.

VENÜ juurde kuulub  väike õdus külalistemaja Poska Villa, mis on saanud paljude lähedalt ja kaugelt saabuvate külaliste seas meelispeatuskohaks, aidates sel kombel lahendada ühingu rahamuresid.

Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingus on ühendatud andmis- ja saamisrõõm, tegutsemislust ja elujanu, eneseteostus ja üksteise toetamine. Meie keskust on kutsutud lugupidavalt väärika vananemise akadeemiaks ning hellitavalt rõõmu ja päikese majaks.
VENÜ – 2001. aasta Eesti parim mittetulundusühing, 2002. aasta üks täiskasvanute koolitussõbralikumaid organisatsioone Eestis ja Aasta Liberaal 2013 – on avatud kõikidele vanemaealistele ettevõtlikele inimestele, kes soovivad säilitada aktiivset eluhoiakut.

Tere tulemast sellesse eakate inimeste nooruslikku klubisse!

On ju meil kõigil
üks suur unistus:
olla vanaduses
nii ilus ja tugev
nagu üks vana puu.

Elfriede Bosien

 edge team oü